Sítotisk

Sítotisk je grafická technika, jejíž princip spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony. Specifickou vlastností sítotisku je možnost ovlivnění tloušťky natištěné vrstvy. Společnost Marabu vyrábí veliké množství sítotiskových barev. Zde naleznete jejich kompletní přehled.

 

Výroba sít

Ředidlové barvy

Sítotiskové barvy na bázi ředidel jsou nejpoužívanějšími barvami na trhu. Svým rozsahem pokrývají širokou škálu potiskovaných materiálů, od savého papíru, dřeva a textilu po nesavé plasty, kovy, sklo, porcelán a jiné. Podle požadavků na vlastnosti barvy je možné použít barvu jednosložkovou nebo dvousložkovou. Každý typ barvy se vyrábí v základních odstínech (System 21 nebo Maracolor), které mohou být doplněny odstíny rastrovými (CMYK), metalickými, lazurními, krycími a jinými. K těmto barvám jsou k dispozici pomocné prostředky (viz. kapitola „Pomocné prostředky“).

 
Mara Flex FXVhodná pro potisk PVC fólií a ABS materiálů. Na polykarbonát PC a PETG je pouze podmíněně použitelná. Laminovatelná, vhodná pro ražbu, přetiskovatelná ofsetem, elastická. Vhodná pro výrobu identifikačních karet.
 
Libra Gloss LIG Lesklá, středně kryvá, rychle schnoucí barva, odolná proti slepení, neobsahuje PVC. Vykazuje mírný zápach, snadně se zpracovává. Libra Gloss LIG se výborně hodí na výrobu etiket ze samolepících fólií, reklamních tabulí, stojánků, cedulí. Používá se na neměkčené PVC, polystyren, ABS, SAN, akrylové sklo, polykarbonát a silnější papíry, kartonáž, dřevo.

Libra Speed LIS Ředidlová jednosložková sítotisková barva - velmi rychle schnoucí a extrémně odolná proti slepení při stohování. Je vhodná pro tvarování, neobsahuje PVC. Libra Speed LIS se velmi dobře hodí na výrobu reklamních tabulí, světelných reklam, stojanů, výložníků. Dobré výsledky při tisku dosahují: samolepící PVC fólie, neměkčené PVC, polystyrén, ABS, SAN, akrylové sklo, polykarbonát, papír, lepenka a karton.

Mara Poly P Dvousložková sítotisková barva s mnohostranným použitím, s vysokou odolností. Používá se zvláště pro náročné tisky pro dlouhodobé použití venku, jakož i na nápojové přepravky nebo transportní nádoby z PE nebo PP. Lesklá, krycí, rychle schnoucí dvousložková barva, odolná vlivům počasí a chemikáliím. Vhodná k potiskování předupraveného polyetylénu PE, polypropylénu PP, polyuretanu, polyamidu, PVC, jakož i lakovaných nebo práškovými barvami ovrstvených podkladů.

Mara Pur PU Velmi lesklá, s vysokou krycí schopností, rychle se vytužující, mnohostranná dvousložková barva, která se používá všude tam, kde je vyžadována maximální chemická i mechanická odolnost, a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. Zvláště vhodná je pro použití na polyolefíny (polyetylén PE a polypropylén PP). Má-li se tisknout na polyolefiny, je třeba povrch potiskované látky upravit obvyklým způsobem ožehnutím nebo koronovým výbojem nebo nanesením primeru P2, aby se zvýšilo povrchové napětí a tím dosáhlo dostatečné přilnavosti. Mimo použití na PE a PP je barva Mara Pur také vhodná na polyuretan (PU), polyamid (PA), melaminové pryskyřice, fenolové pryskyřice, kovy, lakované podklady, práškové lakování, hliník s tenkou vrstvou eloxování a dřevo.

Mara Star SR Vynikající pro tisk nálepek a etiket, stupnic a průmyslových značení. Barva je vysoce lesklá, dobře kryvá, odolná proti benzinu a alkoholu, vhodná pro hluboké tažení a svařování. Mara Star SR je určená pro použití na samolepící PVC fólie a na neměkčené PVC. Kromě toho je barva vhodná na směsné PVC polymery, silnější papíry, některé druhy polystyrénu a akrylové sklo. Může však být při vhodné úpravě materiálu nebo přidání tužidla použita i na ovrstvené materiály, eloxovaný hliník, tepelně vytvrditelné plasty (např. melaminová pryskyřice), polyamid a POM.

Mara Poxy Y Určena pro potisk polyetylénových (PE) a polypropylénových (PP) přepravek na láhve. Lesklý, vysoce krycí, rychle schnoucí dvousložkový systém, s dobrou adhezí, chemicky odolný. Barva je vhodná také na termosety, kovy a lakované podklady.

Mara Gloss GO Vhodná na měkčené i neměkčené PVC, polykarbonát PETG a PETA, PMMA, silné papíry, lepenku, karton, dřevo a dřevotřískové desky, není vhodná na polystyrén. Barva je velmi univerzální, pružná a lesklá, dobře krycí, rychle schnoucí, odolná proti vlivům počasí.
Libra Matt LIM Velmi univerzální matná barva, kterou lze použít všude tam, kde je vyžadována vysoká kryvost, pružnost a odolnost proti změkčovadlům, např. na stupnice, panely, štítky, jako mezivrstva pro oboustranné nálepky, potisk, válečkování a stříkání plachet z PVC (ne však autoplachet), zalisování nebo vlepení do akrylového skla. Barva je matná, vysoce krycí, rychle schnoucí, se slabým zápachem, odolná proti vlivům počasí, svařovatelná. Barva Libra Matt LIM je určena na neměkčené PVC, samolepící PVC fólie, měkčené PVC, polystyrén, akrylové sklo, polykarbonát, polyesterové fólie opatřené vrstvou primeru i na syntetické a plastem ovrstvené papíry, korek a karton.

Mara Chrome MC Vhodná pro docílení zrcadlových, chromových a kovových efektů. Zrcadlový efekt se dostaví pouze tehdy, tiskneme-li ze zadní strany transparentního materiálu. Potiskovat lze transparentní plasty jako PMMA, PC, PETG, PETA a PES fólie ovrstvené primerem, vhodná je i na sklo.

Mara Plan PL Hedvábně lesklá, dobře krycí, rychle schnoucí barva Mara Plan PL je barva připravená k nanášení válečkem a stříkáním pro tvoření jednobarevných i vícebarevných popisů na plachtoviny z měkčeného PVC. Při odborném nanesení se dosáhne molitanovým válečkem, štětcem nebo stříkáním dobré elasticity a přídržnosti. Přestože má barva Mara Plan PL nízkou viskozitu, je připravena pro tisk, a proto je vhodná pro dekorativní tisky sítotiskem.

Mara Pol PY Sítotisková barva s mnohostranným použitím. Obzvláště je vhodná na obalové nádoby z předupravených polyolefinů (polyetylen a polypropylen), jakož i k potiskování tvrzeného PVC. Není ovšem vhodná k potiskování měkčeného PVC, resp. samolepicích folii. Tiskne-li se na polyolefiny, musí se obvykle předupravit horní plocha potiskované laťky ožehnutím nebo koronovým výbojem. Při přidání tužidla H1, H2 nebo HT1 je možné tisknout také na i termosety a kovy, přičemž je zvýšena chemická i mechanická odolnost a přídržnost.

Mara Flor TK Byla vyvinuta pro tisk na textilie, především syntetická vlákna, polyester, polyakryl a dále pěnové materiály z polyuretanu, bavlnu a směsná vlákna. .Dvousložková barva Mara Flor TK je vhodná pro potisk slunečníků, neformálních a pracovních oděvů vyrobených ze syntetických vláken, které nejsou vhodné pro potisk běžnými disperzními textilními barvami. Barva TK je matná, se střední krycí schopností, rychle schnoucí, dvousložková barva pro přímý tisk, odolná při praní, chemickém čištění i proti povětrnostním vlivům.

Mara Glass MGL náhrada za barvu Glasfarbe, GL je dvousložková vysoce lesklá, vysoce brilantní, středně krycí, rychle vytvrzovací, neobsahuje silikon. Vzhledem k použitým pojivům není barva Mara Glass MGL vhodná pro venkovní použití s přímým vlivem slunečního záření a přímým stykem s vlhkostí nebo i pro přímé osvětlení UV světlem uvnitř. Sítotisková barva Mara Glass MGL je vhodná na sklo (taky pro laminování skla), keramiku, různé kovy, chromované díly, lakované podklady, eloxovaný hliník. 

Mara Cure HYHybridní ochranný lak pro nejvyšší nároky - splňuje rostoucí požadavky automobilového průmyslu na vzhled, kvalitu a individuální možnosti. Kombinuje přednosti laků na bázi ředidel s UV-vytvrzením a přesvědčují tak flexibilitou a odolností!

Mara Glass MG3C Barva byla navržena pro druhou tiskovou vrstvu na společných 3C substrátech, jako je sodnovápenaté sklo, borokřemičité sklo, Gorilla® skla, Xensation® skla.
 
Mara Glass MGHTBarva byla navržena pro potisk skla v případech, kdy je vyžadována vysoká teplotní stabilita (laboratorní brýle, žárovky aj.).

Mara Mold MPCBarva je vhodná zejména pro produkty, které jsou zpracované technologií IMD (dekorace In-mold). To vyžaduje vysokou odolnost proti teplotám, jakož i dobrou pružnost inkoustu.

Mara Glow GW Sítotisková barva s dosvitovým efektem, kterou nabízíme ve dvou variantách délky dosvitu. Obecně mohou barvy s dosvitem absorbovat ultrafialové záření a nebo i krátkovlnné záření a to potom po delší dobu vyzařovat jako světlo v oblasti dlouhovlnného záření. Barva Mara Glow GW je vhodná pro tisk na samolepicí PVC fólie, neměkčené PVC, polystyrén PS, ABS, SAN, akrylové sklo, polykarbonát, lepenku a karton.

Libra Print LIP Velmi univerzální ředidlová sítotisková barva, dodávaná v přímých i v rastrových odstínech, určená pro každodenní práce v grafických provozech. Barva je lesklá, středně krycí, rychle schnoucí, stohovatelná, pružná, s mírným zápachem a velmi dobrou otevřeností síta. Libra Print LIP se velmi dobře hodí pro výrobu PVC samolepek, reklamních tabulí, tabulek, kroužkových vazeb, obalů na knihy, pásek a dalších popisek. Používá se na neměkčené PVC, měkčené PVC, polystyrén (PS), ABS, SAN, akrylové sklo (PMMA), PETG, polykarbonát (PC) a další materiály: papír, lepenka, karton, dřevo.

Mara Switch MSW Určená pro použití na tisk čelních panelů, fóliových klávesnic – náročných plošných systémů pro zadávání pro průmyslová zařízení i na jiné typy ovládacích prvků pro nejrůznější aplikace. Barva MSW je velmi vhodná pro tisk vícevrstvých tisků s následnou ražbou a slepením. Barva Maraswitch MSW vykazuje hedvábný lesk, nízký zápach a je odolná při stohování. Barva MSW velmi dobře drží na potiskovaných materiálech typických pro tuto výrobu to je polykarbonát (PC) nebo primerem upravená polyesterová fólie.

Mara Prop PP Jednosložková sitotisková a tamponová barva určena k tisku na nepředupravený a předupravený polypropylén. Hedvábně lesklá, jednosložková, dobře krycí, rychle schnoucí, velmi elastická. Mara Prop PP se používá především na potisk polypropylénu, zvláště na polypropylénové desky. Obvykle se tedy předúprava povrchu polypropylénu ožehnutím nebo koronovým výbojem nebo úprava naším primerem P2 stává zbytečnou. Vzhledem k omezené odolnosti proti potu nedoporučujeme použití barvy Mara Prop PP na výrobky, které jsou často v kontaktu s prsty (např. psací pera).

Mara Speed SL Velmi rychle schnoucí barva vhodná na plasty pro stohování. Velmi dobré výsledky lze docílit při oboustranných vícebarevných tiscích na desky z polystyrénu nebo neměkčeného PVC. Barva není vhodná na pružné materiály ani na dvoustranné nálepky s mnoha vrstvami barev. Hedvábně lesklá, středně krycí, velmi rychle schnoucí, odolná při stohování, s vysokou odolností povrchu, vhodná pro hluboké tažení. Sítotisková barva Mara Speed SL je určena na polystyrén, neměkčené PVC, samolepicí PVC fólie, papír, lepenku a karton.

Mara Sign TS Speciální sítotisková barva na dopravní značky a reflexní folie vhodná pro potisk samolepicích retroreflexních fólií. Vysoce lesklá, lazurní, dvousložková, odolná proti chemikáliím a vlivům počasí. Reflexní dopravní značky jsou bezpečnostní výrobky, které slouží pro řízení dopravy, jsou vyráběny podle normy EN DIN 6171 (odstín) a DIN 67520 (hodnota zpětného vyzařování). Při správném zpracování a výběru materiálů je pro tyto účely barva Mara Sign TS vhodná.
Výroba sít

UV barvy

V dnešní době stále více používaný typ barvy. Přítomnost UV fotoiniciátorů přináší nové možnosti do sítotiskových technologií. Barvy při tisku nezasychají, rychle se vytvrzují. UV barvy jsou vhodné zejména na nesavé materiály (plasty, sklo). Každý typ barvy se vyrábí v základních odstínech (System Ultracolor), které mohou být doplněny odstíny rastrovými (CMYK), krycími, fluorescentními a jinými.

 
Ultra Pack UVCUniverzální, jednosložková, brilantní a pružná UV barva, pro potisk plochých i dutých předmětů a obalů. Barva je vhodná pro potisk lahví, nádob, tub, kelímků a kartuší připravených pro plnění. Vysoká odolnost proti vodě, páře i plněným materiálům, vhodná pro ražbu za horka. Barva UVC je určená na následující materiály: samolepicí folie PVC, neměkčené PVC, polystyren (PS), polykarbonát (PC), PET a PETG, předupravený polypropylen (PP), předupravený polyetylén (HDPE/LDPE).

Ultra Glass UVGLVysoce lesklá, rychle se vytvrzující, vynikající stálost při mytí v myčce, vysoká odolnost proti čistícím louhům a chemikáliím bez nutnosti dalšího sušení v peci. Je určena speciálně na předupravené i nepředupravené ploché sklo pro interiérové použití např. do hracích automatů, nábytku, dělících stěn apod. Také na předupravené, za studena zušlechťované obalové sklo, např. nápojové láhve, předupravené i nepředupravené flakony na kosmetiku, předupravené i nepředupravené sklo pro veřejné stravováni, sklenice, popelníky, vázy atd.

Ultra Plus UVPUniverzální, vysoce lesklá, krycí a rychle se vytvrzující UV barva s vysokou odolností proti chemikáliím. Vyznačuje se vysokou stálostí a je vhodná na předupravený polyetylén a polypropylén, neměkčené PVC a extrudované díly z polystyrénu a na některé kovy, lakované podklady, sklo s odolností pouze v interiéru a bez další zátěže.

Ultra Pack UVK+Barva určená na předupravený polyetylen a polypropylen, pro přímý potisk obalů (lahve, zásobníky, kelímky). Barva je vysoce lesklá, rychle se vytvrzuje, odolává vodě a páře.

Ultra Star-M UVSMUniverzální, matná barva, velmi vhodná pro tisk průmyslových štítků a nejrůznějších grafických tisků. Je možné tisknout na samolepicí folie, koronou předupravené nebo lakované PE a PP, měkčené i neměkčené PVC, předupravené polyesterové folie, papír, karton, lepenku.
Ultra Graph UVAR Univerzální UV barva. Lesklá, rychle se vytvrzující, pružný barvový film, dobře reprodukuje jemné detaily, velmi dobrá chemická odolnost. Barva UVAR je vhodná zvláště na následující potiskované materiály: samolepicí folie PVC, neměkčené PVC, polystyren (PS) a ABS polykarbonat (PC), PETG, předupravený polypropylen (PP), lehčený materiál s dutými komorami, papír a karton.

Ultra Glass UVGOVysoce lesklá, rychle se vytvrzující, vynikající stálost při mytí v myčce, vysoká odolnost proti čistícím louhům a chemikáliím. Po UV vytvrzení je nutné následující sušení v peci (160°C 20 minut nebo 140°C 30 minut). Je určena speciálně na předupravené i nepředupravené ploché sklo pro interiérové použití např. do hracích automatů, nábytku, dělících stěn apod. Také na předupravené, za studena zušlechťované obalové sklo, např. nápojové láhve, předupravené i nepředupravené flakony na kosmetiku, předupravené i nepředupravené sklo pro veřejné stravováni, sklenice, popelníky, vázy atd.

Ultra Disc UVODSítotisková UV barva vhodná pro tisk všech formátů kompaktních disků (CD, CD-ROM, CD-R, RW, DVD a Blue Ray), na lakování spin-coatem i pro přímý tisk na polykarbonát. Protože obvykle dochází u spincoatů k dalšímu vytvrzování, doporučuje se všeobecně přetiskovat barvou Ultra Disc co nejdříve. Na rozdíl od DVD disků jsou disky Blu-Ray pokoveny a opatřeny silikonovou vrstvou, což klade na barvu nové nároky. Je třeba vždy provést zkoušky kompatibility spin-coatu s tiskovou barvou. Optimální reologické vlastnosti, vysoce lesklý povrch, vynikající ostrost tisku, vysoká kryvost, připravená pro tisk.

Ultra RotaScreen UVRSUniverzální, vysoce lesklá, velmi stálá sítotisková UV barva pro rotační tisk s šablonami Gallus Screeny® a Stork Screens Rotamesh® vhodná na následující materiály: koronou předupravené nebo pro tisk lakované polyetylénové a polypropylénové samolepicí fólie, polyesterové a PET fólie předupravené lakováním pro tisk, samolepící fólie z PVC a papíru.
 
Ultra Form UVFMJe univerzální velmi pružná sítotisková barva určená pro široké spektrum potiskovaných materiálů v grafickém sítotisku. Lesklá, elastická a pružná, vhodná pro hluboké tažení, s obsahem velmi kvalitních pigmentů, připravená pro tisk, velmi dobrá reprodukce jemných detailů. Barva UVFM je vhodná na následující materiály: samolepící PVC folie, neměkčené PVC, akrylové sklo (PMMA), polystyrén (PS), ABS polykarbonát (PC), PETG, předupravený polypropylén (PP) i odlehčený materiál s dutinami, papír a kartón.

Ultra Set UVOSVysoce pigmentovaná, velmi rychle se vytvrzující UV barva pro bezvodý ofset, vhodná pro tisk všech formátů kompaktních disků CD, DVD, DVD-R, DVD-RW a Blue Ray nebo na bíle podtisknuté plochy. Všechny odstíny UVOS jsou vhodné na zpracování v moderních kombinovaných strojích pro sítotisk/ofset podle koncepce „mokrá do mokré a mokrá na suchou“. Protože obvykle dochází u různých předtištěných krycích bílých k dalšímu vytvrzování, doporučuje se všeobecně přetiskovat barvou Ultra Set UVOS co nejdříve. Je třeba vždy provést vhodné zkoušky kompatibility spincoatového laku s tiskovou barvou.

Ultra Graph UVGX Ultra Pack LEDC Ultra RotaScreen UVSF Ultra Graph UVSP

Ultra Star UVSVysoce lesklá, univerzální, vhodná pro tisk průmyslových štítků a nejrůznějších grafických tisků. Hlavní oblastí použití: tisk na samolepicí folie (koronou předupravené ) nebo lakované PE a PP samolepící folie, měkčené i neměkčené PVC, předupravené polyesterové folie, papír, karton, lepenka.

Ultra Switch UVSWSpeciální UV sítotisková barva pro tisk foliových klávesnic, je velmi vhodná pro tisk vícevrstvých tisků s následnou ražbou . Je možné kombinovat s ředidlovými barvami MSW a SR. Velmi dobře drží na polykarbonátu (PC) nebo primerem upravené polyesterové folii. Je lesklá, dobře krycí, rychle vytvrditelná, vhodná pro ražbu.

Ultra Board UVBR Velmi rychle vytvrzovaná UV barva vhodná na potisk všech druhů reklamních poutačů a obalů. Barva je velmi reaktivní a vhodná pro zpracování na vícebarevných i jednobarevných sítotiskových strojích. Pololesklá, vhodná pro vícebarevné linky i pro jednotlivé stroje, připravená pro tisk, velmi dobře reprodukuje jemné detaily, pružný barvový film umožňuje ohýbání, lámání, výsek. Barva UVBR je vhodná zvláště na následující potiskované materiály: vlnitá lepenka, papír a karton, samolepící fólie PVC.


 
 

Mám zájem o bližší informace o produktu

Top